Jaké výhody nabízí oblečení vyrobené z biobavlny?

Bavlna se, díky svým dokonalým vlastnostem, drží na výsluní textilního průmyslu a odívání dlouhou dobu a patří mezi velmi používané plodiny. Ne každý však ví, že její pěstování se datuje několik tisíc let zpět, do oblastí Egypta, Mexika nebo Pákistánu a že do Evropy byla přivezena v 6. století z oblastí Indie.

Bavlna a její zpracování

Většina z nás je přesvědčena, že bavlna je přírodní materiál, zcela nezávadný. Ale není to tak úplně pravda. Rostliny bavlníku potřebují pro svůj růst specifické podmínky, jsou choulostivé na škůdce a jejich zpracování je velmi náročné na spotřebu vody. Během závěrečných úprav se navíc používají látky, které zvyšují její komfortní nošení a funkčnost (antistatické vlastnosti, dobrá savost, nižší mačkavost).

Co je biobavlna?

Biobavlna nabízí bezpečnější a udržitelnější postupy při pěstování a zpracovávání. Její pěstování i zpracování probíhá bez použití jakýchkoli chemických látek. BIO certifikát získá ten, kdo ji takto pěstuje a zpracovává po dobu minimálně tří let. Bavlna musí být navíc zpracovávána podle mezinárodních norem týkajících se ekologické produkce. Půda, na které se bavlna pěstuje, využívá střídání plodin a pro hnojení se používají přírodní a organické materiály. Pro likvidaci škůdců jsou využívány pouze prostředky biologického rázu nebo mechanická kultivace. Zavlažuje se, z větší části, dešťovou vodou. Celý proces pěstování i zpracovávání je šetrný jak k životnímu prostředí, tak i k našemu zdraví.

Certifikát GOTS

Jedná se o celosvětově uznávaný nejvyšší standard vztahující se na výrobu, zpracování a potisk textilu. Zahrnuje vše – od semínka po pěstování a zpracování. Výsledným produktem je pak látka, která je odolná a 100 % rozložitelná. Zahrnuje kritéria týkající se životního prostředí, ale i sociální oblasti – bezpečné pracovní podmínky, zákaz dětské práce, minimální mzda nebo maximální počet odpracovaných hodin.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení